391 PzGrenBtl
W 391 Batalionie Grenadierów Pancernych służy ok. 700 żołnierzy. Batalion znajduje się w jednym z sześciu batalionów grenadierów pancernych. Batalion jest w składzie sił KRK (Krisen Reaktions Kräfte) czyli sił kryzysowego reagowania. Zadaniem batalionu jest ochrona obywateli, wsparcie sojuszników podczas misji pokojowych, pomoc obywatelom w czasie klęsk żywiołowych (jedną z takich akcji była powódź rzeki Odra w roku 1997). Aktualnym dowódcą 391 PanzerGrenadierBataillon jest Andreas Kilmann.

Symbolika loga batalionu jest ciekawa, ponieważ niebieska linia zaznaczona na herbie oznacza zjednoczenie Niemiec wschodnich i zachodnich (RFN i NRD), skrzyżowane karabiny oznaczają przynależność do jednostek piechoty a fontanna oznacza miejsce stacjonowania czyli, Bad Salzungen. Symbolem tego miasta jest właśnie fontanna z solanką.
Za datę sformowania 391 Batalionu Grenadierów Pancernych uważa się 1 kwietnia 1991.

Struktura kompanii należących do 391 Batalionu Grenadierów Pancernych:Kim jest grenadier pancerny?

Mianem grenadiera pancernego(de: panzergrenadiere) można określić w armii Niemieckiej piechotę zmechanizowaną. Nazwa „Grenadier” wywodzi się lat 1650. Za pomocą tej nazwy początkowo określano piechotę uzbrojoną w "granaty", która odróżniała się od innych jednostek. Podczas II WŚ nastąpił renesans grenadierów którzy byli określany mianem elitarnej piechoty. Podstawowym wyróżnikiem tej formacji jest używany do przemieszczania się oraz walki transporter opancerzony. Pierwszym transporterem grenadierów był niemiecki Sd.Kfz 251 Hanomag. Obecnie jest nim 1A3 Marder lub Schutzepanzer Puma. Grenadierzy są ciężej uzbrojeni od zwykłej piechoty, gdyż współpracują z czołgami Leopard 2A5, 2A6, posiadają więcej uzbrojenia p.panc (np. wyrzutnie MILAN), oraz przechodzą inny tryb szkolenia niż zwykła piechota. Mottem grenadierów pancernych jest: „Dran Drauf Drüber !”. Motto to ciężko przetłumaczyć na język polski lecz wyraża ono charakterystykę działań grenadierów.

Dosłownie oznacza ono "Podejdź do wroga, góruj nad wrogiem, pokonaj wroga".
"Podejdź do wroga," - atak grenadierów polegający na maksymalnym wykorzystaniu osłony i siły ognia transporterów opancerzonych oraz wysokiej mobilności grenadierów.
"góruj nad wrogiem" - grenadierzy dysponują innym zestawem uzbrojenia, o większej sile ognia. "pokonaj wroga" - tego nie musimy tłumaczyć :)

Herb grenadierów noszony na zielonym berecie:


Otok z liści dębowych oznacza jednostki piechoty, tak samo skrzyżowane karabiny lecz transporter HS-30 Lange w tle mówi nam, że mam do czynienia z jednostkami mobilnymi i lepiej uzbrojonymi. Taki jednostkami są właśnie Panzergrenadierzy!

Szlak bojowy batalionu:
Kwiecień 1997 - październik 1997 – Misja SFOR, Bośnia i Hercegowinia,
Lipiec 1998 - listopad 1998 – 1 zmiana kontyngentu SFOR, Bośnia i Hercegowinia
Czerwiec 2000 - grudzień 2000 – 5 zmiana kontyngentu SFOR, Bośnia i Hercegowinia
Maj 2002 - listopad 2002 – 1.Batalion (Prizren), KFOR, Kosowo
Listopad 2003 - maj 2004– 8.Einsatzkontingent, SFOR, Bośnia i Hercegowinia
Lipiec 2006 - wrzesień 2006 – Afganistan, ISAF