O Marines
US Marine Corps (USMC - Marines) powstało w Tawernie "Tun" w Filadelfii w stanie Pensylwania 10 listopada 1775 roku na skutek decyzji o powołaniu piechoty morskiej przez Kongres Kontynentalny. Pierwszy oddział, który liczył 230 żołnierzy i oficerów, został zaokrętowany w styczniu 1776 roku. Pierwsza potyczka, z udziałem 130 ludzi, odbyła się w czerwcu nad rzeką Hudson. Od 11 lipca 1798 roku Piechota Morska podlega podwójnemu systemowi regulaminowemu: w walkach na lądzie jest to regulamin US Army, w czasie służby na morzu US Navy.


Tawerna Tun


Samuel Nicholas - piewszy dowódca USMC


Emblematem Marines jest orzeł (eagle), kula ziemska (globe) oraz kotwica (anchor). Kula symbolizuje wszechobecność na świecie, kotwica tradycje morskie, orzeł to symbol Ameryki Płn. Emblemat zaaprobował 7 komendant Marines Generał Brygadier Jacob Zeilin w 1868 roku. Mottem Marines było łacińskie stwierdzenie „Semper Fidelis” co znaczy „Zawsze Wierni”. Później, około roku 1871, pojawiło się określenie „Pierwsi do walki”. Po latach Marines skrócili motto do nieoficjalnego „Semper Fi”, a uniwersalnym powitaniem stało się „Semper Fi, Mac”. Oficjalnymi kolorami Marines są kolor jasnoczerwony, zielony oraz złoty. Od 1840 roku mundury galowe Marines są w kolorach niebieskim i jasnoczerwonym.


Eagle, Globe i Anchor (w skrócie EGA)
Oficjalne Godło Marines


Zespoły uderzeniowe Amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej mogą błyskawicznie wkroczyć do akcji w każdym punkcie zapalnym na świecie. Marines są uznawani za jednych z najlepiej wyszkolonych piechurów na świecie. Jest to zasługa cięższego i dłuższego niż w przypadku US Army szkolenia, trwającego 12 tygodni (w Armii trwa ono 10 tyg.). Ponadto Amerykańska Piechota Morska słynie z bardzo dobrych umiejętności strzeleckich.

Aktualnie używanym przez Marines kamuflażem jest MARPAT (skrót od: MARine PATtern). Jest on zastosowany w Marine Corps Combat Utility Uniform (MCCUU) oraz w Flame Resistant Organizational Gear (FROG). Wzór ten tworzy wiele małych, prostokątnych pikseli. W teorii oznacza to, że MARPAT jest bardziej efektywny w kamuflowaniu od innych "normalnych" mundurów, ponieważ naśladuje cętkowane powierzchnie i zatarte granice jakie można znaleźć w naturalnym środowisku.


Marpat Woodland


Marpat Desert


Podstawowym wyposażeniem Marine jest karabin M16A4 (dawniej M16A2) strzelający ogniem pojedynczym lub serią 3-strzałową. Broń ta może być rozbudowana o 40 mm granatnik M203 oraz o dodatkowe akcesoria (np. peq2, luneta ACOG). Dodatkowo na uzbrojeniu znajdują się między innymi: karabinek M4, karabin maszynowy M249 kalibru 5,56 mm strzelby Remington Model 870 i Benelli M4.

„Najniebezpieczniejszą bronią na świecie jest Marine i jego karabin”
- Gen. John Pershing, U.S. Army


Amerykański Korpus Piechoty Morskiej jest formacją nadającą się wyśmienicie do realizowania globalnej strategii morskiej Stanów Zjednoczonych. To wyjątkowe połączenie gotowych na wszystko żołnierzy i nowoczesnego sprzętu wojskowego wpłynęło na reputację Marines jako jednej z najlepszych jednostek na świecie.